:: دوره 10، شماره 3 - ( 7-1402 ) ::
جلد 10 شماره 3 صفحات 55-49 برگشت به فهرست نسخه ها
مقاله علمی – ترویجی:‌ تصفیه زیستی مواد زائد با استفاده از ریزجلبک‌‌ها
رضا نهاوندی ، سعید تمدنی جهرمی ، محمد خلیل پذیر ، سجاد پورمظفر
ایستگاه تحقیقات نرمتنان خلیج فارس، پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان، مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، بندرلنگه، ایران.
چکیده:   (154 مشاهده)
وجود مواد مغذی در پساب منجر به غنی شدن محیط و بروز مشکلات زیست محیطی در محیط‌‌های آبی می‌‌گردد. سیستم­های متداول تصفیه فاضلاب قادر به حذف مؤثر فسفر نیستند. ورود فسفر به منابع آبی موجب ایجاد یوتریفیکاسیون می­شود. از میان روش­های مختلفی که برای جداسازی مواد مغذی در پساب به کار رفته است، استفاده از ریز جلبک­ها دارای کارایی مناسبی می­باشد. تصفیه زیستی پساب با استفاده از ریزجلبک برای حذف مواد مغذی مانند نیتروژن و فسفر و ایجاد اکسیژن برای باکتری‌های هوازی به‌تازگی مورد استقبال قرار گرفته است. ریزجلبک‌‌ها با استفاده از نور خورشید، مواد مغذی پساب را مصرف کرده و به توده‌‌های زیستی مفید تبدیل می‌‌کنند. این مقاله در نظر دارد در خصوص تصفیه زیستی پساب با استفاده از ریزجلبک‌‌ها بحث کند. کارایی ریزجلبک‌‌ها در تصفیه پساب به نوع گونه، غلظت توده جلبکی، نور، میزان هوادهی و زمان مناسب برای حداکثر فعالیت جلبک بر پساب، مرتبط است.
واژه‌های کلیدی: ریزجلبک، پساب، مواد مغذی، تصفیه زیستی
متن کامل [PDF 523 kb]   (72 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/10/13 | پذیرش: 1402/7/10 | انتشار: 1402/7/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 10، شماره 3 - ( 7-1402 ) برگشت به فهرست نسخه ها