:: دوره 9، شماره 4 - ( 10-1401 ) ::
جلد 9 شماره 4 صفحات 11-1 برگشت به فهرست نسخه ها
مقاله علمی – پژوهشی:‌ اثر عصاره اتانولی چای سبز (.Camellia sinensis L) بر درمان بیماری لکه‌‌سفید در ماهی گلدفیش (Carassius auratus)
مهسا شهبازی، هومن رحمتی هولاسو، حسینعلی ابراهیم زاده موسوی، سید سعید میرزرگر، عقیل شریف زاده
دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، تهران، ایران.
چکیده:   (303 مشاهده)
ایکتیوفتیریوس مولتی‌‌فیلیس احتمالاً نسبت به سایر پاتوژن‌‌های یوکاریوتی آسیب بیشتری به ماهیان آکواریومی آب شیرین می‌‌زند. به ‌‌دلیل عوارض جانبی و اثرات زیست‌‌محیطی گزارش شده، محققین درصدد جایگزینی مواد شیمیایی با عصاره‌های گیاهی برای درمان این انگل هستند. در این مطالعه، اثر عصاره اتانولی چای سبز در درمان ماهی‌های آلوده به انگل ایک بررسی شده است. در این مطالعه اثر غلظت‌‌‌‌های  ۲۵/۰ ، ۲/۰ ، ۱۵/۰ و ۱۲۵/۰ گرم در لیتر از عصاره اتانولی چای سبز بر درمان بیماری لکه سفید به روش شمارش میانگین تعداد نقاط سفید بر بدن هر ماهی و میانگین تعداد انگل‌‌‌های مشاهده شده به‌‌‌وسیله میکروسکوپ به ازاء هر ماهی درست قبل، ۲۴ ساعت بعد و نیز ۷ روز پس‌‌از مواجهه ماهیان آلوده با عصاره مطالعه شد. پس‌‌از مدت ۷ روز درمان ماهی‌‌‌های آلوده، تیمارهای ۲/۰ ، ۱۵/۰ و ۱۲۵/۰ گرم در لیتر چای سبز از نظر میانگین تعداد نقاط سفید به ازاء هر ماهی و میانگین تعداد انگل‌‌های شمارش شده در ۵ فیلد میکروسکوپی به ازاء هر ماهی تفاوت معنی‌داری با یکدیگر نداشتند. از سویی، کمترین میزان تلفات طی ۷ روز در بین سه تیمار مذکور، مربوط به غلظت ۱۲۵/۰ گرم بر لیتر بود (۲۵ درصد مرگ‌‌ و میر). تمامی ماهیان در تیمار ۲۵/۰گرم در لیتر و گروه کنترل منفی از بین رفتند. با توجه‌‌ به این‌که ۷۵ درصد ماهی‌‌های آلوده طی دوره درمان با غلظت ۱۲۵/۰ گرم در لیتر زنده ماندند و تاثیر این غلظت در حذف آلودگی انگلی نزدیک به ۱۰۰ درصد بوده است، لذا، می‌‌توان پیشنهاد داد که غلظت ۱۲۵/۰گرم در لیتر از عصارۀ اتانولی چای سبز می‌تواند با احتیاط در درمان ماهیان آلوده به ایک به‌کار رود.
واژه‌های کلیدی: چای سبز، ایکتیوفتیریوس مولتی‌‌فیلییس، درمان، عصاره الکلی، تروفونت
متن کامل [PDF 562 kb]   (86 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/8/7 | پذیرش: 1399/6/10 | انتشار: 1401/10/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 9، شماره 4 - ( 10-1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها