:: دوره 8، شماره 3 - ( 7-1400 ) ::
جلد 8 شماره 3 صفحات 17-26 برگشت به فهرست نسخه ها
مقاله علمی: تأثیر استفاده توأم از حمام فرمالین - متیلن بلو به‌عنوان ضدعفونی رایج بر شاخص‌های خون‌شناسی و تنش در گربه ماهی زینتی پنگوسی (Pangasius hypophthalmus)
سالار درافشان، فاطمه پیکان حیرتی، امین مخلص آبادی فراهانی
دانشگاه صنعتی اصفهان
چکیده:   (55 مشاهده)
کنترل بیماری‌های ماهیان زینتی می‌تواند باعث کاهش هزینه درمان و افزایش رشد و سلامت شود. یکی از روش‌های کنترل بیماری‌ها استفاده از محلول‌های ضدعفونی مانند فرمالین و متیلن بلو به صورت حمام است. در این مطالعه 60 قطعه ماهی پنگوسی
 (
Pangasius hypophthalmus) به‌ طور تصادفی انتخاب شد. ماهیان در دو تیمار شامل تیمار شاهد و تیمار فرمالین - متیلن بلو هرکدام در سه تکرار، هر تکرار شامل 10 قطعه ماهی تقسیم شدند. میانگین وزن ماهیان 67/12±2/83 گرم بود. ماهیان تیمار محلول ضدعفونی‌کننده به ‌طور همزمان با فرمالین (5 ppm) و متیلن بلو (4 ppm) به مدت 72 ساعت مواجه شدند و در پایان با خون‌گیری از ساقه دمی ماهیان برخی شاخص‌های خون‌شناسی و همچنین مقادیر گلوکز و کورتیزول پلاسما به ‌عنوان شاخص‌های تنش مورد سنجش قرار گرفتند. استفاده از این محلول تأثیر معناداری بر شاخص‌های خون‌شناسی این ماهیان در پایان این دوره سه‌روزه نداشت (P>0.05)، اما مقادیر کورتیزول و گلوکز پلاسما در تیمار فرمالین - متیلن بلو به ‌صورت معناداری بیش از تیمار شاهد بود (P<0.05). با توجه به نتایج حاصل به‌نظر می‌رسد، استفاده از فرمالین- متیلن بلو به ‌صورت توأمان اگرچه تغییری در شاخص‌های خونی گربه ‌ماهی زینتی ایجاد نمی‌کند، اما منجر به ایجاد تنش در آنها می‌شود و لذا استفاده مداوم از آن باید با احتیاط صورت گیرد. ارزیابی برخی دیگر از فراسنجه‌های مرتبط با وضعیت سلامتی ماهیان و نیز بررسی معایب و مزایای سایر ضدعفونی کننده‌‌ها، می تواند در انتخاب مناسب‌ترین ترکیب ضدعفونی‌کننده در شرایط پرورشی یاری‌رسان باشد.
واژه‌های کلیدی: فرمالین، متیلن بلو، کورتیزول، گلوکز، ماهی پنگوسی
متن کامل [PDF 979 kb]   (28 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/5/29 | پذیرش: 1400/6/14 | انتشار: 1400/7/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 8، شماره 3 - ( 7-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها