:: دوره 7، شماره 3 - ( 7-1399 ) ::
جلد 7 شماره 3 صفحات 27-19 برگشت به فهرست نسخه ها
مروری بر ویژگی‌‌های زیست‌‌شناختی گربه‌‌ماهی لجن‌‌خوار (Hypostomus plecostomus Linnaeus, 1758) و تاثیرات معرفی آن به اکوسیستم‌‌های آبی
علیرضا رادخواه، سهیل ایگدری
گروه شیلات، دانشکده منابع طبیعی، دانشگاه تهران، کرج، ایران.
چکیده:   (624 مشاهده)
با توجه به گزارش حضور گربه‌‌ماهی لجن‌‌خوار (Hypostomus plecostomus) در تالاب انزلی، هدف مطالعه حاضر مرور ویژگی‌‌های زیستی و بوم‌‌شناختی گربه ماهی لجن‌‌خوار و تاثیرات معرفی آن به اکوسیستم‌‌های آبزی می‌‌باشد. مرور منابع نشان داد که گربه ماهی لجن‌‌خوار به عنوان یک گونه بومی آمریکای جنوبی، یکی از گونه‌‌های محبوب در صنعت ماهیان زینتی شناخته می‌‌شود. این گونه به‌‌واسطه تبادلات انسانی و تجارت بین‌‌المللی به مناطق مختلف جهان از جمله کشورهای آسیایی معرفی شده است. جمعیت‌‌های معرفی شده این گونه غالباً در مناطق کم عمق و حاشیه دریاچه‌‌ها، رودخانه‌‌ها، مخازن و چشمه‌‌های آب گرم یافت می‌‌شوند. گربه‌‌ماهی لجن‌‌خوار همه‌‌ چیزخوار بوده و اصولاً از جلبک‌‌ها، گیاهان، پریفیتون، دتریتوس و بی‌‌مهرگان کفزی تغذیه می‌‌کند. گونه‌‌های متعلق به جنس Hypostomus به‌‌دلیل بلوغ سریع، تراکم زیاد و طول عمر بالا، می‌‌توانند به‌‌سرعت منابع غذایی را در انحصار خود قرار دهند، شبکههای غذایی را تغییر دهند و کدورت آب را افزایش دهند. این گونه‌‌ها سبب فرسایش زیستگاه از طریق لانه‌‌سازی‌‌ شوند و قادر هستند که سایر موجودات آبزی را از نظر فیزیکی مهار کنند. در مجموع، بررسی گزارش‌‌ها از این گونه در کشورهای مختلف نشان داد که گربه ماهی لجن‌‌خوار به‌‌واسطه تغییر زیستگاه و تنوع زیستی روی آبزیان به‌‌ویژه ماهیان بومی تاثیر گذاشته است. با توجه به این مسئله، پیشنهاد می‌‌شود که تحقیقاتی با هدف بررسی تاثیرات اکولوژیک و اقتصادی ناشی از معرفی این گونه به تالاب انزلی انجام گیرد.
واژه‌های کلیدی: لورکارییدها، ماهی زینتی، بوم‌‌شناختی، تالاب انزلی
متن کامل [PDF 834 kb]   (115 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/9/12 | پذیرش: 1399/7/10 | انتشار: 1399/7/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 7، شماره 3 - ( 7-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها