:: دوره 7، شماره 4 - ( 10-1399 ) ::
جلد 7 شماره 4 صفحات 27-33 برگشت به فهرست نسخه ها
مقاله مروری: مروری بر شرایط اقتصادی- اجتماعی حاکم بر عدم توسعه مطلوب تولید و تجارت آبزیان زینتی در کشور
ابوالحسن راستیان نسب، حامد کریمی
مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، مرکز تحقیقات ژنتیک و اصلاح نژاد ماهیان سردابی شهید مطهری یاسوج، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی،
چکیده:   (385 مشاهده)
تولید و تجارت آبزیان زینتی در کشورهای واجد منابع طبیعی این آبزیان، پیشرفت شایان توجهی دارد. از میان 1500 گونه ماهی زینتی در جهان، کشور ایران دارای 80 گونه به صورت بومی می­باشد. سواحل دریایی در جنوب کشور دارای جزایر متعدد مرجانی و جایگاه انواع آبزیان زینتی آب شور (دریایی) می­باشند. به رغم تقاضای روز افزون برای آبزیان زینتی آب شور و پتانسیل طبیعی کشور، بهره‌برداری چند ملیتی و منازعات سیاسی و بی‌ثباتی امنیتی خلیج فارس، منجر به عدم شناخت کافی و برنامه ریزی حفاظت و بهره‌وری از این منابع شده است. کمبود دانش تخصصی و وجود خلاء دانش پرورش آبزیان زینتی و عدم مشاوره در طراحی مزارع تولیدی یا آکواریوم آبزیان زینتی، فقدان حمایت های مالی، تجهیزاتی، فرهنگی، ترویجی، بازاریابی و بیمه‌ای منجر به عدم توفیق در پرورش و عرضه مداوم آبزیان زینتی در سطح ملی و بین‌المللی و عدم بهره‌مندی تولیدکنندگان و  مصرف‌کنندگان در استفاده پایدار از این مواهب طبیعی شده است به‌طوری‌که سایر حیوانات خانگی، با وجود پاره ای تذکرات بهداشتی و حتی اخلاقی، جایگزین اکواریوم و نگهداری آبزیان زینتی گردیده است. صنعت اکواریوم و تولید و تجارت آبزیان زینتی در سنوات اخیر از روش‌های سنتی فرا رفته و به صورت تکنولوژیک، جهانی شده است. اغلب کشورهای دارای منابع طبیعی آبزیان زینتی اعم از آب شور یا شیرین کم و بیش نظیر ایران، در زمینه تولید و تجارت پیشتاز بوده ولی بنا به دلایل مذکور، کشور دچار کاستی‌هایی در توسعه این صنعت می­باشد. دستیابی به تکنولوژی تکثیر و پرورش گونه های با ذخایر محدود و کمیاب و نیز دارای ارزش زیباشناختی از میان ماهیان زینتی، بویژه گونه‌های آب شور، مهمترین عامل موفقیت کشورهای پیشرو در آینده می­باشد.
واژه‌های کلیدی: آبزیان زینتی، پتانسیل های طبیعی، تولید و تجارت، کاستی ها و موانع، ایران
متن کامل [PDF 353 kb]   (97 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/11/15 | پذیرش: 1399/10/10 | انتشار: 1399/10/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 7، شماره 4 - ( 10-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها